Usługi rachunkowe

Z czym wiąże się zawód księgowej?

Księgowość przynajmniej niektórym osobom łączy się z mozolnym zapisywaniem wielkich ksiąg, z osobą z okularami zsuniętymi z nosa i nachyloną nad kalkulatorem oraz trudnymi obliczeniami i niezbyt wygórowanym wynagrodzeniem Niewątpliwie taki obraz pasuje raczej do kadru z filmu, niż do sytuacji prawdziwej. W praktyce księgowa posiada dostęp do profesjonalnych programów informatycznych, ręcznie wcale nie przygotowuje żadnych papierów oraz bynajmniej nie zarabia mało (najczęściej jako główna księgowa w renomowanej firmie).

Rachunkowość jest najważniejszym wydziałem w każdej placówce, chociażby wtedy, kiedy jest realizowana zdalnie oraz w następstwie tego jakakolwiek księgowa nie jest zatrudniona stacjonarnie w wydzielonym biurze. Do jej podstawowych funkcji trzeba zaliczyć: wykonywanie wszelkich rozliczeń firmy, zbieranie faktur, przechowywanie faktur, kontrolowanie statystyk, wstawianie informacji do systemu rachunkowego, obliczanie zobowiązań dla wielorakich instytucji, np. ZUS.

Osoba zajmująca się księgowością ma szansę jednocześnie z nabywaniem kompetencji wnioskować o awans w przedsiębiorstwie. Na pewno najlepszą pracą jest posada głównej księgowej, która obserwuje transfer zasobów pieniężnych w przedsiębiorstwie. Prócz tego zajmuje się sprawami oficjalnymi, zarządza podwładnymi i zabiega o postęp swego resortu.

Osoba znająca się na księgowości może jeszcze założyć swoją działalność gospodarczą, więc rozwijać indywidualne biuro rachunkowe oraz samodzielnie obsługiwać Klientów. Tu jednak nieodzowna jest licencja Ministra Finansów – trzeba potwierdzić zdobytą wiedzę w zawodzie oraz uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (w krótkim czasie po ukończeniu wybranych studiów). By zdobyć pracę zarobkową jako księgowa, krótko mówiąc nie trzeba robić dodatkowej licencji.

Księgowa – jakie wymagania trzeba spełnić?

Przygotowywanie księgowości bynajmniej nie jest takie łatwe. Trzeba obowiązkowo opanować specjalistyczne paragrafy, razem z tymi, jakie obowiązują od bardzo krótkiego czasu. Księgowa musi posiadać więc szeroką wiedzę, bo to ona odpowiada za środki pieniężne przedsiębiorstwa. W owym przypadku niezastąpione jest zrealizowanie studiów wyższych na specjalności księgowość, finanse albo rachunkowość (specjalizacje na poszczególnych uczelniach mogą się troszkę od siebie odróżniać). W ogóle nie chodzi tutaj o pokazanie stopnia magistra, lecz o dostateczną wiedzę. A takiej w ogóle nie można uzyskać na konkurencyjnych specjalnościach. W odpowiednim czasie księgowa jest zobowiązana zyskać certyfikat księgowego, jeśli zamierza, m. in. kierować swoim biurem rachunkowym. O certyfikat mogą ubiegać się osoby mające doświadczenie w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku ukończenia technikum i trzy lata po skończeniu studiów magisterskich lub podyplomowych).

Księgowa prócz kompetencji nabytych, musi posiadać jeszcze kompetencje „naturalne”, np. drobiazgowość i sumienność w wypełnianiu jakichkolwiek powinności. Jeden mankament w rozliczeniach czasem może mieć katastrofalne skutki dla całej firmy.

Czym konkretnie zajmują się biura rachunkowe?

Z pomocy fachowego biura rachunkowego korzystają nie tylko spore przedsiębiorstwa (gdzie spotykamy się z olbrzymim ruchem środków finansowych), ale też mniejsze i pojedynczy Klienci. Księgowa powinna zaproponować każdemu Interesantowi usługi z obszaru wykonywania księgi przychodów oraz odpływów (KPIR), opracowywania pełnej oraz częściowej rachunkowości, kadr i płac, sporządzania deklaracji podatkowych, jak i opracowywania zestawień, np. dla ZUS. Warto mieć na uwadze, że powinnością osoby funkcjonującej w księgowości jest poszerzanie wiedzy oraz rozwijanie zdolności. Słowem, wykształcenie jest dopiero bazą do wykonywania tego zajęcia, zaś zdobyte doświadczenie tym, czym mamy możliwość zyskać wielu Klientów.

Ostatnimi czasy niezmiernie modna stała się „księgowość online” albo pomoc „mobilnego biura rachunkowego”. W takim przypadku Klienci w ogóle nie muszą wyruszać z domu bądź firmy, żeby ich kwestie zostały dogodnie załatwione. Księgowa na własną rękę pojawia się we wcześniej obranym miejscu oraz bierze wszelkie materiały do zestawień. Czasem może także posiedzieć w firmie, którą obsługuje i tam na miejscu zająć się daną sprawą.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otworzyć własne biuro rachunkowe?

Niezależna firma jest wspaniałym wyjściem dla księgowych, jakie od wielu lat realizują się w takiej specjalności i w sumie nie chcą już mieć innej pracy u kogoś. Utworzenie biura księgowego wiąże się jednakże z paroma postulatami, np. wysokimi wkładami środków finansowych. Koszt otwarcia swego biura księgowego jest uzależniony głównie od rejonu, w którym miałoby ono się mieścić. W śródmieściu wypożyczenie lokalu biurowego będzie dużo droższe niżeli na pograniczach. Warto wiedzieć, że sporą liczbę dokumentów można bezproblemowo załatwić online. Więc mobilne biuro rachunkowe jest faktycznie dobrym pomysłem, szczególnie, jeżeli świeżo zapoczątkowujemy przygodę z pracą na własną rękę. Do założenia firmy księgowej wskazane są: zarejestrowanie oddzielnej firmy, ukończenie dobrej uczelni, certyfikat księgowego oraz podstawowe ubezpieczenie OC na kwotę przynajmniej 10 tysięcy euro.

Mówiąc w skrócie nie wolno wyznaczać Kontrahentom przypadkowym stawek, np. takich, jakie zaobserwujemy w cennikach innych przedsiębiorstw. Cennik jest zdeterminowany wieloma rzeczami: pozycją firmy, położeniem przedsiębiorstwa oraz zakresem obsługi. Przygotowywanie pełnej rachunkowości czasami może wynosić zarówno 350 zł, jak i 2.000 zł. Każdorazowo dokonuje się podziału na ilość dokumentów.

Jeśli planujesz dowiedzieć się o wiele więcej, wejdź w odnośnik tutaj – Księgowość

Should you have almost any questions about where by as well as tips on how to use Toruń Poltax, it is possible to call us with the web-page.

Roma PanosRoma Panos

Author: Roma Panos

Leave a Reply